Wyszukaj
Wyszukaj
  1. Costa Delux
  2. Blog
  3. Zabawne i interesujące fakty na temat Marbelli

Zabawne i interesujące fakty na temat Marbelli

Chociaż Marbella leży w jednym z najważniejszych regionów turystycznych Hiszpanii, na Costa Del Sol, ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko luksusowe nadmorskie kurorty. W tym wpisie znajdziesz kilka zabawnych i interesujących faktów na temat miasta, w którym mieści się jedna z najlepszych szkół hotelarstwa na świecie: Les Roches Marbella!

 

Pierwotnie miasto górnicze i wioska rybacka

Sława Marbelli jako klejnotu Costa del Sol zaczęła się dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku (patrz poniżej). Wcześniej miasto słynęło z produkcji rudy żelaza. W pewnym momencie piece do wytapiania w Marbelli, w których wydobywano rudę z pobliskich gór, produkowały 75% hiszpańskiego żelaza. Relikty tej przeszłości można znaleźć w starej architekturze całego miasta; jednak najbardziej godnym uwagi punktem orientacyjnym jest niebieski dok załadunkowy wznoszący się nad morzem u wybrzeży Cable Beach w Marbelli. To tutaj przybywały łodzie, aby załadować wydobyte minerały do swoich kadłubów.

 

Społeczność lokalna rozrosła się po części dzięki temu ważnemu przemysłowi, a co za tym idzie, wraz z nim rozwijał się przemysł rybny. Dziś owoce morza są ważną częścią lokalnej kuchni. Możesz odwiedzić port rybacki w centrum Marbelli, gdzie cumują łodzie rybackie, naprawiają sieci, a rybacy wyładowują swój codzienny połów, który ma zostać dostarczony na lokalne targi i do restauracji.

 

 

Eksplozja jego poularności nastąpiła dzięki... awarii.

W 1946 roku niemiecki książę Maksymilian de Hohenlohe-Langenburg i jego syn Alfonso podróżowali po Costa del Sol, gdy w ich samochodzie Rolls-Royce nastąpiła awaria, gdy byli blisko Marbelli (liczącej wówczas zaledwie 900 mieszkańców, głównie społeczności rybackiej) ). Wyjątkowo oczarowany okolicą Alfonso nabył trochę ziemi, zbudował dla siebie dom, a następnie sprzedał działki swoim bogatym przyjaciołom z rodzin Thyssen i Rothschild. Jego osobisty dom, Finca Santa Margarita, stał się tak popularny wśród turystów, że w 1954 roku przekształcił go w Marbella Club, pierwszy ekskluzywny hotel na Costa del Sol.

 

Do Marbelli przybywają gwiazdy z całego świata, w tym gwiazdy Hollywood. Wiele osób ma tam domy wakacyjne, w tym Antonio Banderas, Melanie Griffith, Eva Longoria i Simon Cowell. Legenda Hollywood Sean Connery był także fanem tego miasta u szczytu swojej sławy, posiadając willę nad morzem, pomiędzy Puerto Banús a San Pedro, którą nazwał Malibu.

 

Marbella wystąpiła w wielu filmach, a obecnie ma własne studio produkcji filmowej. Oto kilka przykładów filmów, które na przestrzeni lat kręcono w Marbelli: Zapach tajemnicy, Wakacje w Hiszpanii, Idol, and The Impatient Alchemist. Do tego można dodać dzieła wyprodukowane lokalnie, takie jak Torrente 2: Misja w Marbelli Santiago Segury czy La Caja 507 José Coronado. Znaczenie kina dla tej społeczności doprowadziło nawet do powstania Marbella Film Office, które od tego czasu jest odpowiedzialne za zarządzanie ponad 50 różnymi filmami i nagraniami.

 

Obecnie w Marbelli znajdują się 4 restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin

Jedną z najlepszych elementów podróżowania jest odkrywanie niesamowitej lokalnej gastronomii! Marbella nie zawiedzie Cię, jeśli chodzi o niesamowite jedzenie. W mieście działają cztery restauracje wyróżnione gwiazdką Michelin, na czele z dwugwiazdkową restauracją Skina, która znajduje się na starym mieście i jest domem szefa kuchni Mario Cachinero. Istnieją także trzy jednogwiazdkowe obiekty Michelin: El Lago, Nintai i Messina.

 

 

Piękne i czyste plaże skąpane w słońcu Marbelli

Na 27 km wybrzeża znajduje się 7 plaż z Błękitną Flagą.

 

Certyfikat Błękitnej Flagi to najwyższy standard czystych plaż. Wydawany przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) zaświadcza, że plaże spełniają rygorystyczne standardy środowiskowe, edukacyjne, bezpieczeństwa i dostępności.

 

Dziś Marbella może pochwalić się siedmioma plażami wyróżnionymi Błękitną Flagą. Od wspaniałych plaż miejskich Casablanki po El Faro z ekskluzywnymi klubami plażowymi, także Guadalmina w San Pedro de Alcántara, El Cable, Puerto Banús – Levante, Venus-Bajadilla i Adelfas-Alicate, nowa Plaża z Błękitną Flagą w 2022 roku. Wybierz się na długi spacer miejską promenadą, a od razu zrozumiesz, dlaczego plaże Marbelli są tak cenne. Możesz też wybrać się na wycieczkę łodzią po wybrzeżu Marbelli, gdzie najprawdopodobniej zobaczysz delfiny.

 

Marbella - raj dla golfistów

W prowincji Malaga znajduje się 47 18-dołkowych pól golfowych, a 17 z nich znajduje się w samej Marbelli. Marbella to marzenie golfistów, którzy podczas łagodnych zimowych miesięcy gromadzą się tutaj, aby cieszyć się luksusem miejskiego klimatu i doskonałymi warunkami do gry w golfa. W pobliżu znajduje się także znany na całym świecie klub golfowy Valderrama Golf & Country Club, w którym co roku odbywają się najlepsze międzynarodowe turnieje golfowe.

 

 

Marbella to miasto prawdziwie międzynarodowe

Marbella to prawdziwy globalny tygiel – około 25% mieszkańców miasta urodziło się poza Hiszpanią, a najliczniejszą grupę stanowią Brytyjczycy, Marokańczycy, Niemcy, Ekwadorczycy i Włosi. Les Roches Marbella to doskonały przykład wyjątkowego, wielokulturowego współistnienia miasta. Społeczność studencka obejmuje około 90 narodowości, a jeśli połączyć to z międzynarodową branżą luksusowej turystyki w Marbelli, znajdziesz ludzi z całego świata cieszących się pięknem i światowej klasy udogodnieniami, jakie miasto ma do zaoferowania. Z pewnością poznasz tu wielu międzynarodowych przyjaciół!

 

W całej Marbelli panuje niesamowita przyroda

Miłośnicy przyrody, nie bójcie się luksusu i nowoczesności Marbelli! Jeśli chcesz uciec od tego wszystkiego, Marbella jest nadal idealnym miejscem, ponieważ jest także domem dla wielu wspaniałych cudów natury. Należą do nich naturalne wydmy „Las Dunas de Artola” i park górski Sierra de Las Nieves, uznany przez UNESCO za Rezerwat Biosfery.

 

Otoczone górami i morzem środowisko naturalne Marbelli jest dobrze zachowane. Obszar ten jest domem dla wielu różnych gatunków chronionej flory i dzikiej przyrody, które obejmują piękne pasma górskie, doliny i wąwozy. Naturalne piękno miasta jest dostępne dla wszystkich, którzy chcą przemierzać setki kilometrów szlaków położonych wzdłuż wybrzeża i gór na północy. Jednak na górze może być gorąco, więc nie zapomnij o butelce wody!

 

 

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest również bezpłatny skansen Salvadora Dalí

Nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem surrealizmu, nie możesz przegapić wyjątkowo dziwacznych rzeźb Salvadora Dalí. Dziesięć z jego pośmiertnie wykonanych dzieł z brązu znajduje się w malowniczym parku Avenida del Mar, pomiędzy zabytkową starówką a brzegiem morza. Pomimo kontrowersji wokół początków dzieł, stały się one obowiązkowym punktem orientacyjnym i rzadką okazją do podziwiania skansenu przy plaży. Przez cały rok w parku odbywa się także wiele bezpłatnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, z których mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

 

Najstarsza willa w Marbelli ma 2000 lat

La Villa Romana została zbudowana na długo przed tym, zanim miasto stało się domem dla bogatych i sławnych. Ruiny datowane na II wiek p.n.e. wyróżniają się jakością i oryginalnością wzorów mozaik. Od 1960 roku, kiedy odkryto je po raz pierwszy, ruiny były powoli odkopywane i obejmowały wewnętrzne patio (atrium) i kilka znajdujących się wokół niego pomieszczeń. Jest to budowla arkadowa na planie prostokąta, z korytarzami przesłoniętymi z trzech stron, w której dach wsparty jest na dwunastu kolumnach. Dziś zachowały się jedynie podstawy kolumn. Chociaż możesz odwiedzić Villa Romana, ta nie jest do wynajęcia ani na sprzedaż! Jeżeli jednak poszukujesz trochę nowszej nieruchomości na Costa del Sol to służymy pomocą.

Zobacz również
Przewiń do góry